EVENTY

Jaki zasilacz warto kupić?

Zasilacz w komputerze pełni bardzo ważną rolę, ponieważ jego zadaniem jest dostarczanie prądu do wszystkich podzespołów i przez to zapewnienie im stabilnego działania. Złej jakości lub źle dobrany zasilacz może powodować szereg awarii komputera ? od zawieszania się systemu po poważne uszkodzenia poszczególnych części. Przed zakupem zasilacza do swojego komputera warto wiedzieć, na jakie parametry urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę.

Moc zasilacza

Jest to kluczowy parametr, który wyrażony jest w watach (W) i określa ilość energii dostarczanej do komputera. Wybór mocy zasilacza powinien być uwarunkowany wymaganiami sprzętowymi. Zwykle w komputerach do użytku domowego i biurowego wystarczają zasilacze o mocy od 300 do 500 W, w komputerach dla graczy przydają się zasilacze o mocy powyżej 500 W, natomiast w serwerach konieczna jest moc około 1000 W. Wybierając zasilacz warto jednak zwracać uwagę na tabelkę przedstawiającą obciążalność linii 12V, zasilającej najważniejsze podzespoły komputera ? w dobrych urządzeniach na linię tę powinna być przeznaczana większość mocy zasilacza. Porównując moc różnych urządzeń, należy również sprawdzać, czy podane wartości dotyczą mocy stałej czy tylko maksymalnej ? dla użytkownika cenna jest ta pierwsza.

Sprawność

Parametr ten pozwala ocenić, w jakim stopniu zasilacz przekazuje podzespołom komputerowym pobraną z sieci energię. Im wyższa jest sprawność zasilacza, tym wyższa jest jego energooszczędność, ponieważ mniej energii jest przez niego tracona np. w postaci ciepła. Niektórzy producenci oznaczają swoje zasilacze certyfikatem, który wskazuje na sprawność zasilacza zgodną z normą 80 PLUS. Najwyższą normą jest 80 PLUS Titanium o wartości powyżej 90%.

Układ chłodzenia

Sprawność zasilacza w dużym stopniu zależy od jego układu chłodzenia. Aktualnie stosuje się trzy rodzaje chłodzenia:

  • Aktywny ? są to wolnoobrotowe i ciche wentylatory, których wydajność zależy głównie od wielkości wentylatora ? warto wybierać te o minimalnej średnicy 135 mm
  • Półpasywny ? wentylator włącza się tutaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne
  • Pasywny ? nie posiadają wentylatorów, lecz radiatory odprowadzające ciepło, dzięki czemu są całkowicie bezgłośne, ale także mało wydajne.

Zabezpieczenia

Dobry zasilacz powinien być wyposażony w zabezpieczenia przed wahaniami parametrów napięcia prądu płynącego z sieci elektrycznej. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ często najtańsze urządzenia w ogóle nie mają takich zabezpieczeń. Oto przykładowe oznaczenia najpopularniejszych zabezpieczeń:

OVP ? chroni przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym

OCP ? zabezpiecza stabilizator przed zbyt wysokim natężeniem prądu

OTP ? chroni przed przegrzaniem

SCP ? zabezpiecza przed zwarciem

Okablowanie i złącza

Zasilacz ma zwykle kilka wtyczek służących do podłączenia poszczególnych podzespołów komputera, czyli np. płyty głównej, karty graficznej, karty dźwiękowej, dysku twardego itp. Wybierając zasilacz, warto zwrócić uwagę na odpowiednią liczbę wtyczek i przewodów, umożliwiających podłączenie wszystkich podzespołów i ewentualną późniejszą rozbudowę komputera. W zależności od rodzaju komputera, ważna może być również długość kabli, tak by sięgały do wszystkich podzespołów wewnątrz obudowy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Tatarek, producenta wysokiej klasy zasilaczy i systemów sterowania.

Reklama

Addicted POLECA!!!

PURE FESTIVAL 2017 09.12.2017 20:00 -72 DNI Więcej Informacji

Ostatnie Artykuły

Posłuchaj RADIA ONLINE

Logowanie

REKLAMA

Świeża Muza

ONLINE

Naszą witrynę przegląda teraz 94 gości